21/03/2025
Posjetiti Tursku tokom ramazana, mjeseca milosti, ljepote i oprosta, zadivljujuće je i turističko i kulturološko iskustvo. Široki bulevari Istanbula, živopisne tržnice Burse, inspirativna Konya i Amasya koja miriše na jabuke, prigrlit će vas kao najrođenije i najvoljenije.
- Ramazan u Turskoj se različito slavi od grada do grada. Ono po čemu ćete prepoznati da je vrijeme iftara u bilo kojem gradu u Turskoj jesu beskrajni redovi ljudi ispred pekara, koji strpljivo čekaju posebni ramazanski hljeb, poznat kao “ramazanski pide”. Baš kao što mi, u našoj Bosni i Hercegovini čekamo somune.
- Eyüp, duhovno srce Istanbula, mjesto je gdje se osmanska tradicija i ramazanski običaji stapaju kroz molitvu, sufijsku muziku, scenske nastupe i živopisne bazare.
U Istanbulu, Eyüp Sultan džamija, Fatih džamija i Mihrimah Sultan džamija u Üsküdaru su među najposjećenijim džamijama tokom ramazana.
- Jedan običaj je da ranim satima pred zoru, tradicionalni bubnjari, poznati kao “Ramazan Davulcusu” prolaze ulicama gradova. Sviraju bubnjeve kako bi probudili ljude za sehur, što je praksa ostala iz osmanske tradicije.
Ramazanski topovi nasuprot ramazanskim bubnjarima - signaliziraju kraj posta i početak iftara.
- Konya baštini tradiciju kolektivnih iftara kojeg organiziraju zanatlije s tržnica. Njihove su trgovine barem na sat vremena zatvorene, pa vas ne treba iznenaditi, ako se tu zadesite, da insistiraju da im se na iftaru pridružite. Prihvatite, uživajte, steći ćete nove prijatelje ili barem provesti ugodnih sat vremena uz lokalne stanovnike i uz tradicionalnu tursku kuhinju.
- Bursa, nekadašnja osmanska prijestolnica, sa stoljetnim džamijama, turbetima i medresama, svjedoči o bogatoj islamskoj tradiciji. Svaki ramazan dočekuje u posebnom ambijentu kada ulice mirišu na tradicionalna jela, ezani odzvanjaju s minareta, a trgovi postaju mjesta okupljanja i iftara. Posebna atmosfera osjeti se u starim bazarima, gdje majstori ručno prave delicije koje se prenose s koljena na koljeno.
Tokom osmanskog perioda, u imaretima su se postavljali iftarski stolovi, u džamijama je postojala tradicija mukabele, a silueta gradova bila je ukrašena mahijama, svjetlosnim natpisima na džamijama s porukama dobrodošlice ramazanu, čime je duhovna atmosfera ramazana postajala vidljiva. I danas, širom Turske, nastavlja se tradicija koja nosi tragove ove bogate baštine, a ramazan se slavi ne samo kroz individualni ibadet, nego kao kulturno zajedništvo koje obuhvata sve dijelove društva.