26/11/2023
Не го познавам, макар че имам чувството, че го познавам, заради ролите му. Когато през 2022 бе диагностициран с афазия, си мислех, че не може да е това, понеже, ако беше това, щеше да се забележи във филмите му. И то доста по-рано. Надявах се да греша, разбира се. И тогава дойде пролетта на тази година и диагнозата беше поставена - фронтотемпорална деменция.
Ужасна диагноза. Бил съм свидетел какво става с хора, които страдат от деменция. Бавно, но сигурно губиш себе си. И няма лечение. Проблясъците, в които си с всичкия си стават все по-редки. По категоричен начин губиш искрата в себе си, душата и остава само обвивката-тялото ти. Във все по-редките моменти, когато си с разсъдъка си, не мислиш за себе си, а страдаш за това през какво преминават близките ти и искаш това да свърши. А за близките ти е най-страшно. Проблемите с говоренето прерастват в проблеми с разпознаването, промени в личността и поведението, проблеми с паметта в добавка с забавените умствени способности.
Ти си на 70, а изведнъж се събуждаш, мислиш, че си на 37, стягаш се и тръгваш за работа. Стигаш до работа и не знаеш къде си и защо си там. Объркан си, чувстваш се изгубен. Питат те кой си, а ти не знаеш или заявяваш, че си този, който си се събудил - на 37 и работиш тук. И никой не знае какво става. Докато през това време роднините ти се чудят къде си и се тревожат за теб...
И ето тази снимка. Свикнал съм да виждал Брус Уилис по друг начин, с друг поглед, с друго изражение, излъчващ друга харизма. Тук виждам един празен поглед на един изгубен човек. Жалко за актьора и човека. Надявам се семейството му да бъде добре!
P.S.: Моля, ако някога попаднете в такава ситуация със съмнения за такъв човек, проявете разбиране и търпение! Постойте с него, успокойте го и изчакайте полицаите, на които ще се обадите. Защото утре това може да сте вие.