30/05/2016
Скъпи читатели,
на първо място искаме да се извиним на всички вас за голямото ни отсъствие в страничката, но бяхме лееко възпрепятствани :) Надяваме се че ни очаквате с нетърпение с някое ново пътуване :)
И да....тепърва идва лятото, тепърва започва сезона на почивките....
Време е да развенчаем няколко мита, които витаят около вашето дългоочаквано пътешествие и да Ви дадем зелена светлина, така че да осъществите най-вълнуващото приключение в живота си!
1. Нямам време за обиколка около света!
-Както и с всичко друго в живота, ако наистина искате нещо да се случи трябва да направите всичко възможно и да намерите начин. Околосветското пътешествие не означава задължително отсъствие от работа с месеци, или пък напускане. Можете да планирате това пътешествие така, че да отнеме 2-3 седмици – да разгледате по-големите градове, да видите страхотни гледки и да попиете различни култури.
2. Не мога да си го позволя!
-Един от основните митове, свързани с пътешествието е, че то непременно е скъпо. Не твърдим, че е евтино, но не е и чак толкова скъпо, колкото повечето хора си представят. Всъщност, основното е да подходим умно и да планираме. Не отсядайте в хотели, използвайте евтин транспорт (например влак или автобус), не се хранете в скъпите ресторанти, които са насочени към туристите. Пътуването около света трябва бъде подчинено на самото изживяване - това, което ще видите, хората, които ще срещнете и това да прегърнете всичко ново, а не на това къде ще отседнете, какво ще ядете и първата класа в самолета.
3. Прекалено много планиране...
- Една от радостите на това пътешествие е, че то няма график Оформете основната идея в главата си, а какво искате да видите можете да решите дори на място, когато достигнете желаната дестинация. След това можете да решите как ще стигнете до следващата цел по пътя. Някои от местата, които ще посетите просто няма как да се подчинят на конкретен график, затова планът не винаги е функционален, а и е извор на раздразнение, когато не можем да се вместим в него.
4.Няма да успея да предвидя нужния багаж..
- Ако започвате това пътуване с подобно пораженческо мислене, никога няма да го осъществите. Предстои Ви да видите магически места и страхотни неща! Няма да Ви е необходима пълна с дрехи и джаджи раница. Вземете основното и избирайте внимателно. Повечето от нещата, които ще са Ви нужни можете да купите и от там, където отивате.
5.Страх от неразположения
- Освен ако нямате особено чувствително храносмилане, храната и водата не би трябвало да представляват проблем. Правете спокойно онова, което правите и у дома – измивайте плодовете и ръцете си преди хранене, пазарувайте от чисти магазини и павилиони (ако има опашка значи всичко е наред), проверявайте месото и т. н. Пийте бутилирана вода, а можете и да се информирате предварително за опасните храни на местата, които ще посетите.
6. Затруднена комуникация?
-Притеснени сте, че не говорите чужди езици и няма да можете да се оправите? Да, това може да бъде дразнещо, но с малко усилия бихте могли да се разберете с местните. Жестове, картинки и няколко думи могат да Ви отведат далеч, а можете да ползвате и разговорници. Бъдете търпеливи и не се ядосвайте – в никакъв случай и недейте да повишавате тон, тъй като силата на говора няма да Ви осигури разбиране. Когато пътувате около света, има един основен език, който е разбираем по целия свят – усмивката!
7.Страх ме е от самостоятелно пътуване...
- Това се отнася по-скоро до женската част от пътешествениците и съвсем не е причина да не пътувате! Все повече жени разчупват стереотипа, че не бива и не могат да пътуват сами. Първото нещо, което трябва да вземете със себе си обаче е своя мозък и да внимавате. Доверявайте се на инстинктите си, когато става дума за безопасност. Избягвайте ситуации и места, където знаете или усещате, че има риск.
8. Страх ме е от кражби..
-Възможността да бъдете ограбени или излъгани я има дори в родния Ви град, така че просто трябва да бъдете внимателни. Лъжците ще се възползват от Вас, само ако им позволите! Ключът е да не се поставяте в такова положение, което да Ви превърне в тяхна цел. Ако носите дизайнерски дрехи, размахвате пачки наоколо и демонстрирате скъпия си фотоапарат, се превръщате в чудесна цел. Обличайте се според страната, културата и случая. Дръжте под око ценните си вещи и така ще откриете повече приятели по света, отколкото крадци!
E? Нали разбрахте? Дерзайте смело напред, без никакви извинения :)
Очакваме скоро включване и от Вас драги приятели :)