10/07/2025
Na današnji dan 1856. godine rođen je jedan od najvećih svetskih umova, simbol ujedinjujuće snage i inspiracije za sve narode u ime mira i nauke – Nikola Tesla, briljantni naučnik zaslužan za više od 700 pronalazaka na kojima se zasnivaju savremena elektronika i elektrotehnika.
Teslin život bio je poput filma. To je priča o harizmatičnom imigrantu koji se svojim neverovatnim talentom uzdigao do slavne ličnosti. Teslina tehnologija je ujedinila svet. Njegov indukcioni motor naizmenične struje smatra se jednim od deset najvećih otkrića svih vremena. Među njegovim pronalascima su i fluorescentna svetlost, laserski snop, bežične komunikacije, bežični prenos električne energije, daljinsko upravljanje, robotika, Tesline turbine i avioni sa vertikalnim poletanjem.
Tesla je otac radija i savremenih električnih prenosnih sistema. Njegova vizija uključivala je istraživanje solarne energije i snage mora. Povodom stogodišnjice njegovog rođenja, jedinica za merenje visokog napona dobila je Teslino ime, kojim je nazvana i jedinica jačine magnetnog polja.
Na svečanosti u Beogradu priređenoj u njegovu čast 1892. godine, Tesla je izneo svoja osećanja prema domovini:
"U meni može biti nešto što može biti i obmana, kao sto češće biva kod mlađih ljudi, ali ako budem sretan da ostvarim bar neke od svojih ideala, to će biti dobročinstvo za celo čovečanstvo. Ako se te moje nade ispune, najslađa misao biće mi ta da je to delo jednoga Srbina".
Neke od njegovih izreka su:
Vreme ne postoji.
Čovek je rođen da radi, trpi i da se bori. Ko tako ne čini, mora propasti!
Od svih “sila trenja”, ona koja najviše usporava ljudski napredak je neznanje, ono što Buda naziva “Najveće zlo u svetu”.
Tesla je rođen 10. jula 1856. godine u Smiljanu, mestu koje je pripadalo tadašnjem Austrijskom carstvu, a umro je 7. januara 1943. godine u Njujorku gde je živeo skoro 60 godina.
Dve voštane figure, jedna koja predstavlja Teslu u mladjim danima i jedna koga velikog naučnika predstavlja u kasnijim godinama, možete videti u Muzeju voštanih figura u Jagodini