26/03/2026
Reykjavík a macskák fővárosa! :) De azt tudjátok, hogy miért alakult így?
Nos, ha jobban utána olvasunk a reykjavíki kutyatilalomnak, akkor kb. az 1900-as évek elejéig kell vissza mennünk. Ez a tiltás egészen 1984-ig volt érvényben, addig például kevés kivétel létezett, ilyenek voltak a vakvezető kutyák, segítő jellegük miatt ők mentesültek a tilalom alól.
Miért vezették be?
A fő ok egészségügyi volt, Izlandon komoly problémát jelentett a hidatidózis nevű betegség, amit kutyák terjesztettek és az emberekre is veszélyt jelentett. A fertőzés főleg vidéken terjedt el, ahol a kutyák kapcsolatba kerültek juhokkal.
A hatóságok úgy döntöttek, hogy teljesen megtiltják a kutyatartást Reykjavíkban, hogy megállítsák a járványt. A rendőrség egyszerűen összegyűjtötte a kutyákat a fővárosban és elszállították őket. Ekkor kezdtek a legtöbben macskát tartani, így vált Reykjavík a macskák fővárosává és ez ma sincs máshogy.
Bár már nem tilos kutyát tartani, de roppant módon szabályozott és nagyon költséges, még a cicák tartása sokkal olcsóbb és egyszerűbb. :)
Itt minden háziállat legyen az macska vagy kutya kötelező a chip és az oltás, így kóbor állatot nemigen látni. Az viszont fura lehet, hogy ez a sok cica a házakból általában szabadon kijár, sokan alakítják át úgy a lakás ajtaját vagy ablakát, hogy a kis párducok szabadon tudjanak jönni-menni. :) Nem egy nem kettő igazi látványosság, Diégó vagy Baktus és az új sztár Volvó, de végtelenségig lehetne sorolni. Külön facebook csoportok is alakultak a cicarajongó izlandiakkal akik megosztják egymással a híres macskákról készült képeket napi szinten.
A kovid alatt bebizonyosodott, hogy az elmagányosodás elleni egyik legjobb gyógyszer a kisállat. :) A probléma - meglepő módon - egy ősrégi törvényi szabályozás volt, ami a társasházakban együttvéve szabályozta a macskatartást (és a kutyatartást is). Ha valaki szeretett volna cicát, akkor az összes többi lakónak jóvá kellett ezt hagyni, ugyan ez a kutya. Egyszóval nagyon meg tudta nehezíteni egyes emberek viselkedése a többiek életét, ha például zsémbes szomszéd nem járult hozzá ahhoz, hogy macskát tarthasson a szomszéd. DE! Tavaly végre eltörölték ezt a szabályozást több év lobbizás és rengeteg tudományos érvelés után, így most már nem kell engedély a négylábú társaink tartásához.