08/03/2025
💢W Palazzo Barberini w Rzymie (Galleria Nazionale d'Arte Antica) od 7 marca do 6 lipca 2025 r. odbędzie się wystawa poświęcona jednemu z najwybitniejszych artystów w historii sztuki - Michelangelu Merisi zwanego Caravaggio. Jest to jeden z najważniejszych i najbardziej ambitnych projektów poświęconych temu artyście. Podczas wystawy możemy podziwiać wyjątkową liczbą obrazów z autografami oraz odbyć niesamowitą podróż przez rzadkie dzieła i nowe odkrycia w jednym z symbolicznych miejsc gdzie duch Caravaggia jest obecny w relacji z jego mecenasami. W ramach projektu Caravaggio 2025 można będzie podziwiać 24 arcydzieła Mistrza a wszystko to dzięki współpracy Narodowej Galerii Sztuki Starożytnej, we współpracy z Galerią Borghese, przy wsparciu Dyrekcji Generalnej Muzeów, Ministerstwa Kultury i Głównego Partnera Intesa Sanpaolo. Cala wystawa jest pod kuratelą Franceski Cappelletti, Marii Cristiny Terzaghi i Thomasa Clementa Salomona. Jest to jeden z najważniejszych i najbardziej ambitnych projektów poświęconych Michelangelo Merisi, znanemu jako Caravaggio. Na okoliczność wystawy zgromadzono niektóre z najsłynniejszych dzieł, obok innych, mniej znanych, ale równie znaczących Ma to na celu zaproponowanie nowej i pogłębionej refleksji na temat artystycznej i kulturalnej rewolucji Mistrza, eksplorując po raz pierwszy w tak szerokim kontekście innowacje, które wprowadził do artystycznej, religijnej i społecznej panoramy swoich czasów. Wśród eksponowanych dzieł znajdują się Portret Maffeo Barberiniego, niedawno zaprezentowany publiczności, ponad sześćdziesiąt lat po jego ponownym odkryciu, po raz pierwszy obok innych obrazów Merisiego, oraz Ecce Homo, obecnie eksponowany w Museo del Prado w Madrycie, który powróci do Włoch po raz pierwszy od stuleci, obok innych wyjątkowych dzieł wypożyczonych z muzeum, takich jak Święta Katarzyna z Museo Thyssen-Bornemisza w Madrycie, arcydzieło znajdujące się już w zbiorach Barberinich, które powróci do Pałacu, w którym się znajdowało, a także Marta i Maddalena z Detroit Institute of Arts, do którego artysta wykorzystał ten sam model, co do Judyty zachowanej w Palazzo Barberini. Wszystkie te dzieła są eksponowane obok siebie po raz pierwszy.
Wystawa będzie również okazją do ponownego obejrzenia trzech obrazów zamówionych przez bankiera Ottavia Costę: Judyty i Holofernesa z Palazzo Barberini, Świętego Jana Chrzciciela z Nelson-Atkins Museum w Kansas City oraz Świętego Franciszka w ekstazie z Wadsworth Atheneum of Art w Hartford, a także dzieł związanych z historią kolekcjonowania Barberinich, takich jak Cardsharps z Kimbell Art Museum w Fort Worth, który powraca do rzymskiego pałacu, gdzie był długo przechowywany.
Kolekcję zamyka ważny obraz pożyczony od Intesy Sanpaolo: Męczeństwo św. Urszuli, ostatni obraz Merisiego, namalowany na krótko przed jego śmiercią.
Z całą pewnością jest to okazja do obejrzenia tej niesamowitej wystawy i tych jednych z najwspanialszych dzieł sztuki, może jedyny raz w życiu...
Bilet wstępu - normalny 18,00 €
================================
Pałac został zbudowany pod koniec XV wieku na polecenie kardynała Raffaele Riario (1461-1521), brata papieża Sykstusa IV della Rovere i ojca papieża Juliusza II.
Oryginalny budynek przeszedł pewne modyfikacje w latach 1659–1689 za sprawą królowej Szwecji Krystyny, która zamieszkała tam po nawróceniu na katolicyzm i przeprowadzce do Rzymu w 1655 roku. Kobieta o wielkiej kulturze i miłośniczka sztuki wybrała pałac na siedzibę Accademia dell’Arcadia, intelektualnego kręgu, który założyła, i przekształciła jego wnętrza, aby pomieścić jej kolekcje rzeźb i obrazów.
W Palazzo Corsini gościły takie znakomitości jak Bramante, Michał Anioł i Erazm z Rotterdamu.
Galeria Corsiniego to jedyna XVIII-wieczna rzymska galeria obrazów, która przetrwała do dziś w praktycznie niezmienionym stanie: stało się tak dlatego, że kiedy pałac został sprzedany Królestwu Włoch (1883), książę Tommaso Corsini podarował całą kolekcję dzieł sztuki, wraz z budynkiem.
Kolekcje powstawały dzięki zaangażowaniu różnych członków rodziny, począwszy od najstarszej kolekcji założonej we Florencji przez markiza Bartolomeo (1622–1685). Oprócz kolekcji florenckiej, rzymska filia Corsinich zgromadziła również kolekcję dzieł, które powstawały od początku XVII wieku. Kolekcję znajdującą się w pałacu przy Via della Lungara zapoczątkowali papież Klemens XII (Lorenzo Corsini, 1652–1740) i jego bratanek, kardynał Neri Maria (1685–1770). Znajdowało się w niej około trzydziestu dzieł z kolekcji florenckiej, inne obrazy z kolekcji rzymskiej, dobra należące do Wawrzyńca (w tym obrazy podarowane mu po objęciu urzędu papieża w 1730 r.) oraz zakupy dokonane przez Neriego Marię. Ten ostatni poszerzył horyzonty kolekcji, skupiając się na mistrzach XVII wieku, zarówno włoskich, jak i nie-włoskich (Caravaggio, Reni, Guercino, Rubens, van Wittel), na szesnastowiecznej tradycji włoskiej i na malarstwie współczesnym.
W XIX wieku kolekcję uzupełniano poprzez sprzedaż i zakupy, dostosowując katalog dzieł do gustów epoki. Po sprzedaży pałacu i kolekcji Królestwu Włoch w 1883 r., oryginalna kolekcja została wzbogacona dzięki nabyciu funduszu Torlonia (1892), w oczekiwaniu na otwarcie pierwszej Włoskiej Galerii Narodowej, mieszczącej się w Palazzo Corsini od 1893 r. W latach bezpośrednio po narodzinach Galerii Narodowej państwo włoskie przeznaczyło tam między innymi kolekcje Chigi, Monte di Pietà, Hertz, nabyte w celu poszerzenia horyzontu historycznego kolekcji.
W latach dwudziestych XX wieku część zbiorów przeniesiono do nowo powstałego Muzeum Palazzo Venezia, którego celem było zilustrowanie historii sztuki średniowiecznej i renesansowej. Życie tego projektu było krótkie i burzliwe. Ograniczona przestrzeń galerii Corsiniego nie była wystarczająca, aby wystawić ogromną liczbę dzieł, które zostały dodane do pierwotnego jądra: w 1949 r. państwo kupiło Palazzo Barberini, aby przenieść tam masowo dzieła Galleria Nazionale, ponownie otwartej w nowej lokalizacji w 1953 r. Opróżnianie galerii Corsiniego trwało około trzydziestu lat: w 1984 r. podjęto decyzję o przywróceniu kolekcji Corsiniego do pałacu, do którego należała, pozostawiając w Palazzo Barberini tylko grupy dzieł, które zostały dodane po darowiźnie z 1883 r.
info-La galleria Corsini
oprac. Andrea-2025