02/02/2016
Šiandien Perkūno diena :) truputi apie jos tradicijas.
Senovėje, prieš Grabnyčias liedavo žvakes. Iš to, kaip lydosi vaškas, kaip liejasi žvakės Grabnyčios šventei, sprendė, ar bus graži vasara.
Močiutės iš Dzūkijos nacionalinio parko pasakojimas:
"Kap gi žvakelį išsiliec? Lajo su lanku. Pirmiausia – lankų suslankc. Lankas ėgliaus (kadagio), krukeliai irgi medžio. Ant kožno kriuko karc kelialinkų siūlalį... Knatas turi būc lino. Verpiant linų žvakėm nikdi neseilodavo. Buvo kokis tai praktikas – audimui seilok, audzant nesišauš. Žvakėm – nevalia. Žvakelė traiškės, o jaigu per storas knatas – varvės.
Lankų pakaria palubėn. Stato kacilų su karštom bulbėm ar burokais (galima ir karšto vandenio), kad graitai neužstengt, o jau anta jo – išlaistų bliudaicin vaškų. Dartės galima vaško jir nuspirkc pas bitininkus. Tadu pasijama kupkelį ir vaškų pila an kožno knato. Kas liekci – varva bliūdan. Apeini ratų kokius dešimc – penkiolika rozų jir siūlalis apauga vašku. Randas žvakelė. Knato ilgį renkies tokį, kokio ilgio žvakelės raikia. Storis priklauso nuog ratų skaičiaus...
Žvakelė lydėjo žmogų visų gyvenimų. Krykštan uždegdavo pirmų roz, o jau paskum nešės ir degė vis tų pačių žvakelį... Paskucinį roz uždega jau kadu žmogaus kelionė šon žamėlėn baigias.
Vaško žvakė labai jau gardziai kvepia. Jaigu gryno vaško tai ir nevarva. Senieji kunigai nigdi mišių nelaikė jaigu nedėgė an altorio cikro vaško žvakė.
Žvakelas neša šventinc per Grabnyčias. Dar ir šandzie vargiai rasi mūsų kaimuos moteriškaitį, katra neturėt švįstos žvakelės. Aš va kiek turiu – pilna pučkelė (dėžutė). Prauda nat kunigėlis sakė, kad cikro vaško žvakelė šventa."
Natūralaus bičių vaško žvakių liejimo mokymus Dzūkijos nacionaliniame parke galite užsisakyti tel.: 8 310 39169, +37067520166