26/04/2026
Oby założenia tego traktatu i wspólna droga, którą w 1994 roku wspólnie obrały Litwa i Polska, stanowiły fundament stosunków polsko-litewskich na długie lata 🇱🇹💛🇵🇱
🇱🇹
Prieš 32 metus, 1994 m. balandžio 26 d. Lietuvos Respublikos Prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas ir Lenkijos Respublikos Prezidentas L**h Wałęsa pasirašė Lietuvos ir Lenkijos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutartį.
Ši sutartis – tai vienas reikšmingiausių dvišalio bendradarbiavimo dokumentų, sukūręs pagrindą sėkmingam abiejų valstybių integracijos procesui į NATO ir Europos Sąjungą bei padėjęs pamatus strateginei mūsų šalių partnerystei.
Draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutarties metinės – tai ne tik proga pažvelgti į praeitį, istorines sąsajas, bet ir konstruktyviai žvelgti į ateitį, stiprinant vertybėmis, strateginiais interesais ir tampriais žmonių ryšiais grįstą partnerystę.
🇵🇱
Dzisiaj obchodzimy 32. rocznicę podpisania Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Polską a Litwą. Traktat był podpisany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej L**ha Wałęsę i Prezydenta Republiki Litewskiej Algirdasa Mykolasa Brazauskasa.
Zawarty 26 kwietnia 1994 roku Traktat jest jednym z najważniejszych dokumentów w relacjach polsko-litewskich. Przyczynił się on znacząco do integracji Litwy i Polski w NATO i Unii Europejskiej i położył podwaliny pod strategiczne partnerstwo naszych krajów.
Rocznica Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy to nie tylko okazja do spojrzenia w przeszłość, na wielowiekowe związki polityczne i kulturowe Polski i Litwy, ale również do patrzenia w przyszłość, ku dalszemu partnerstwu opartemu na wspólnych wartościach, interesach strategicznych oraz bliskich relacjach i więziach międzyludzkich.
Užsienio reikalų ministerija Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje - Ambasada RP w Wilnie