11/02/2026
(Преди да продължа - едно уточнение: споделям лично мнение, изградено върху наблюдения и опит през годините, без амбиция да е истината, без намерение да убеждавам или да печеля последователи, а единствено с желание да поставя на масата гледна точка, която може да бъде оспорена, допълнена или дори разрушена, ако това ще доведе до по-честен разговор. Диалогът е далеч по-полезен от ехото.)
В последните години почти всеки създател на „философско“ и „духовно“ съдържание в интернет започна да повтаря, че светът се трансформира, че старата парадигма се руши, че съзнанието се повишава и че се намираме на прага на исторически скок, който ще пренареди реалността така, както я познаваме.
Темата се дъвче още от началото на новото хилядолетие, кулминира около 2012 година, а след Пландемията прерасна в лавина от подкасти, рийлсове, лайвове и добре осветени студиа, в които апокалипсисът вече има маркетингова стратегия и монтаж.
Това, което наблюдаваме, не е задълбочен анализ, а сензационна надпревара. Кой ще предскаже по-страшно. Кой ще говори по-възвишено. Кой ще предложи по-космична версия на разпада. Апокалипсисът се превърна в сцена, а страхът и екзалтацията – в инструменти за ангажираност. Вместо яснота получаваме драматургия. Вместо стабилност – напрежение, което се поддържа умишлено, защото напрежението продава.
Няма да ви плаша с физическо заличаване на човечеството, нито ще ви рисувам техно-дистопии, в които цифровото робство е неизбежно, нито ще ви занимавам с Кабал, тъмни елити и конспиративни теории, които обясняват сложността на света с една-единствена зловеща схема. Всичко това вече е достатъчно шумно и достатъчно разпространено.
Ще оставя теориите на страна и ще се вгледаме във фактите! От всичко, което съм проучвал и наблюдавал, най-нездравословна ми се струва захаросаната версия на прехода в New Age теорията!
Тя е захаросана приказка за квантов скок на човечеството, помощ от Галактическата федерация на светлината и Командата на Ащар, които лилави и златни пламъци, ще ни изцелят и вдигнат вибрациите. Тук се включват и обещания как ще заспим и ще се събудим в нов свят, където всички ще са “пухкави добрички еднорози” и дружно ще пръцкаме позитивизъм и розово щастие. Чуден духовен кетъринг. Готово. Лесно. Без болка.
Заради цялата тази натегната като ботокс фантасмагория, очаквахме преход „по мед и масло“. И как в един момент ей така всред “цялата Мара втасала” ще настъпи мир, хармония и разбирателство. И аз се бях хванал на тази въдица, признавам си!
Ако изобщо ще има трансформация, тя няма да започне с космически кораби и виолетов пламък, а с нещо далеч по-неудобно – с индивидуално слизане на всеки от нас в личния си ад, в най-болезнените точки на психиката, където се намират страхът, срамът, гневът и самоизмамата. Преходът не е бягство от тях, а преминаване директно през най-болезнените ни части без изтласкване, без мантри за замазване и без духовно обяснение, което да ни спести срещата със собствената ни сянка.
Захаросаните бръщолевения според мен само удължават агонията. Те просто предлагат още една външна опора, още една надежда, че някой отвън ще извърши работата вместо нас. Освен това създадоха гилдия на духовното его, което по корпоративен модел започна да дели хората на „осъзнати“ и „неосъзнати“, на „будни“ и „спящи“, възпроизвеждайки същата йерархия, срещу която уж се бори, само че облечена в бели дрехи, с усмивка и ароматни свещи.
Религиите дори няма да ги подхващам. Страшен съд, възмездие, вина и обвинения в грехове. И въпреки това църковните догми са изключително популярни. Радикализирани и разделящи, назидателни и плашещи, но много хора намериха утеха в тях!
Закономерно. В криза търсим опора. Нещо, което да ни задържи в „окото на бурята“.
Виждаме тотален хаос и в глобалната, и в локалната политика, в икономиката, здравеопазването, възпитанието, образованието.
Оставени сме на самотек. Нормално е да търсим на какво да се опрем! Имаме рядък шанс да осъзнаем, че единствената стабилна опора, която реално можем да изградим, е вътрешната. Но не в захаросания вариант на „слушай сърцето си“ и „всичко е любов“, а в много по-конкретен и понякога неудобен смисъл.
Става дума за личните ни интереси, нужди и потребности.
Те са заложени на ниво инстинкти и са най-точният компас за поведение.
В тях няма философия, няма пожелания, няма духовен маркетинг.
И тук идва големият проблем.
Ние почти нищо не знаем за тях. Знаем за чакри, свещени места по планетата, за медитации с виолетов пламък, но нищо за това яде ли ни се, *бе ли ни се!!
Ако тази тема ви е интересна – а тя трудно се побира в текст –
ви каня
в четвъртък,
12 февруари 2026 г., от 20:00 ч. българско време,
на живо в личния ми профил! Живото предаване е пореден епизод от късометражната поредица
„Опровержения“.
(в следващ пост ще продължа и по-конкретно с принципите на здравословната психическа устойчивост и чисто практически начини за постигането й)