10/02/2026
Wracamy z Żuławską Kafejką Historyczną, choć tym razem początek nieco inny, ale... Uwielbiam kino grozy, Frankensteina, wampiry, no i wszystkie te mroczne postacie... A książka autorstwa Pawła Wielopolskiego jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji o literaturze, historii oraz strachu.
Tym razem startujemy w piątki i nie online, a stacjonarnie 🙂 Od tego roku chcemy Was częściej zapraszać w mury Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim , a dopiero po jakimś czasie udostępniać nagranie w sieci.
No dobrze, ale kiedy się widzimy? 20 lutego o 18:00 na strychu w Muzeum.
Serdecznie zapraszam!
Wracamy z Żuławską Kafejką Historyczną pełni energii i pomysłów. I już na początek pewna zmiana, a mianowicie częściej będziemy spotykać się na żywo, stacjonarnie, w muzealnej przestrzeni. Chcemy częściej się z Was zapraszać do Muzeum, rozmowa ma wtedy zupełnie inny charakter niż w ekranie.
Już 𝟮𝟬 𝗹𝘂𝘁𝗲𝗴𝗼 𝗼 𝟭𝟴:𝟬𝟬 zapraszamy do Muzeum Żuławskiego, na Strych Pełen Osobliwości. A naszym pierwszym gościem będzie 𝗣𝗮𝘄𝗲ł 𝗪𝗶𝗲𝗹𝗼𝗽𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶 - polonista, etnolog, literaturoznawca. Od 2013 roku zawodowo zajmuje się redakcją i korektą tekstów. Zredagował ponad trzysta książek, w tym pozycje naukowe, poradniki, powieści i non-fiction.
𝗧𝗲𝗺𝗮𝘁? 𝗟𝗶𝘁𝗲𝗿𝗮𝘁𝘂𝗿𝗮 𝗴𝗿𝗼𝘇𝘆.
Będzie Frankenstein, będzie Drakula, będą zjawy i pytania, które wcale nie są tylko „dla fanów horroru”. Spróbujemy wspólnie rozgryźć, dlaczego dziś tak chętnie sięgamy po strach w filmach i książkach, jak budowane są narracje grozy i co one mówią o świecie, w którym powstają. No i najciekawsze: jaka jest korelacja między literaturą a historią, co w grozie bywa metaforą realnych lęków epoki, a co wraca do nas w nowych odsłonach.
A jeśli nie możecie być z nami tego dnia, to spokojnie. Kilka dni po spotkaniu zaprosimy Was także do sieci. Kafejka po nagraniu będzie dostępna w wersji online na YouTube.
Przypominamy, widzimy się 20 lutego o godz. 18:00.
Do zobaczenia!