19/06/2026
Skarb utracony. Skarb odzyskany | Otwarcie nowej wystawy czasowej w Pałacu Wielopolskich
W niedzielę 21 czerwca zapraszamy na kolejny wernisaż wystawy wpisanej w obchody tegorocznych jubileuszy. „Skarb utracony. Skarb odzyskany” to ekspozycja, na której prezentowane będą najcenniejsze skarby – znaleziska gromadne ze zbiorów ostrowieckiego muzeum. Będą to cztery wyjątkowe depozyty monet oraz innych przedmiotów, które zostały odkryte w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego.
Są to przede wszystkim znaleziska z ostatnich lat, które zaprezentujemy po raz pierwszy szerszej publiczności – skarby srebrnych monet z XVII-XVIII wieku z Ostrowca Świętokrzyskiego – Denkowa i Góry Witosławskiej w Górach Świętokrzyskich oraz wyjątkowy depozyt monet, precjozów i innych przedmiotów z początku XIX wieku odnaleziony w miejscowości Chmielów. Szczególne miejsce na ekspozycji zajmie skarb z Kunowa, składający się z kilkuset srebrnych i złotych monet polskich oraz obcych z XVII/XVIII wieku. Odkryty jeszcze w okresie międzywojennym, przetrwał II wojnę światową dzięki poświęceniu ukrywających go pracowników ostrowieckiego Muzeum.
🕓 21 czerwca (niedziela) 2026 r., godzina 16.00
WSTĘP WOLNY
🏛️ Pałac Wielopolskich w Częstocicach
📍 ul. Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski
Termin ekspozycji: 21 czerwca – 18 października 2026
Patronat honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Starosta Ostrowiecki
Powiat Ostrowiecki
Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach
Patronat medialny:
Spotkania z Zabytkami, Archeologia Żywa, TVP3 Kielce, Lokalna.TV, Radio Kielce, Radio Ostrowiec, Echo Dnia Ostrowiec Świętokrzyski - Ostrowiec Świętokrzyski Nasze Miasto, SWIETOKRZYSKIE, Gazeta Ostrowiecka, Radio Rekord Świętokrzyskie 100.8 FM