14/04/2025
Jubileuszowa X Otwarta Wędrówka dobiegła końca.
Pięknie było spotkać Was wszystkich z twarzami rozświetlonymi przez Słońce i uśmiechy. 😁☀️
Myśle, że śmiało możemy powiedzieć, że mieliśmy wczoraj najlepszą dotychczas pogodę w tym roku. 😎
Rekord frekwencji pobity - było nas aż 215!
Przeszliśmy znad Jeziora Kamenduł, przy Głazowisku Łopuchowskim do Błaskowizny, na plażę nad Hańczą - najgłębszym polskim jeziorem. Następnie wąską, leśną i miejscami stromą ścieżką wzdłuż wschodniego brzegu jeziora, mijając Kamień Graniczny, dotarliśmy do urokliwego miejsca z pozostałościami XVIII-wiecznego Dworu po majątku Stara Hańcza, z założeniem parkowym i zabytkową aleją lipową, gdzie rzeka Czarna Hańcza, wpływa do wspomnianego jeziora - perły Suwalszczyzny. Po regenerującym odpoczynku, ruszyliśmy w dalszą wędrówkę, by przez las w Dzierwanach dotrzeć do jednego z najładniej położonych punktów widokowych na całej Suwalszczyźnie - Punktu widokowego „Na ozie”, z którego rozpościerał się dla nas widok na - położone przy Wilczych Jarach - jedno z najpiękniejszych jezior w kraju - Jaczno. Poza tym, podziwialiśmy panoramę na cały SPK, z jego północnego krańca. Wędrówkę tradycyjnie zakończyliśmy ogniskiem, zataczając ok. 16-kilometrową pętlę.
Zebraliście ponad 2300 zł, które zostaną przeznaczone na dalsza rehabilitację Bartka, który dzielnie walczył z nowotworem kości. Jesteście wspaniali. 🙏🏻
Specjalne podziękowania kieruję do Sylwii Racis - wieloletniej pracownicy Suwalski Park Krajobrazowy, która zna szlaki SPK jak własną kieszeń i ponownie zadbała o część merytoryczną Otwartej Wędrówki i swoimi ciekawymi opowieściami na przystankach, przedstawiała nam ze szczegółami i rysem historycznym to, co niby widzimy, ale często przez brak wiedzy - nie dostrzegamy.
Podziękowania kieruję również do Partnerów wydarzenia i sponsorów nagród Konkursu z Wiedzy o Suwalszczyźnie:
Sudovia News
Grab'N Roll
BeautyUp
SLAVIA POLSKA
Sofi Nieruchomości - Tomasz Klimko
Pizzeria Pod Kłosem
Wrometal Producent narożników budowlanych
A propos Konkursu. Gratulacje dla wszystkich Uczestników za odwagę. Gratulacje Laureatkom, które przejęły podium!
Przez 10 spotkań, zdążyliśmy dość dobrze zwiedzić Suwalszczyznę. W tym roku zrobimy trochę wyjazdowych OW. 😁 Czeka na nas Puszcza Romincka, Kotlina Biebrzańska, Puszcza Białowieska… Nuda w 2025 nam nie grozi.
Razem tworzymy historię.
Do zobaczenia na szlaku! 🥾
👇🏻 Opiszcie w komentarzach swoje wrażenia!
Fotki tradycyjnie wrzucacie na Wspólne Wędrowanie - Suwalskie Wędrówki - Szlaki Piesze, Hiking, Trekking