23/04/2026
21 kwietnia 2026 roku niespodziewanie zmarł Milan Šuna.
Był przewodnikiem wysokogórskim IVBV, alpinistą i skialpinistą.
Uczestniczył w dwóch wyprawach himalajskich – na Sh**ha Pangmę (1996) i Manaslu (1997).
Od 1994 roku był przewodnikiem górskim UIAGM, a w latach 1996–2000 pracował jako instruktor przewodników górskich w Národná asociácia horských vodcov Slovenskej republiky
Zajmował się głównie przewodnictwem
w Tatrach, ale miał również bogate doświadczenie w innych górach świata – Alpach, Andach i Patagonii.
Wielu znało go także jako kierownika Hotelu Śląski Dom – miejsca, które współtworzył
z pasją i zaangażowaniem.
W ostatnich latach wywoził osoby chcące zdobyć Gerlach do Hotelu Śląski Dom, pomagając im rozpocząć tę wyjątkową górską przygodę.
Choć zmagał się z problemami zdrowotnymi, które utrudniały mu pracę w górach, nigdy nie stracił do nich miłości.
Dla wielu był nie tylko przewodnikiem, ale też wsparciem, nauczycielem i przyjacielem.
Dziękuję Ci, Milanie, za pomoc w mojej pracy przewodnika wysokogórskiego, za dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i wspólne wycieczki po Tatrach.
Milanie, będzie mi Ciebie bardzo brakowało w górach.
Cześć Twojej pamięci!
Fot. asociácia horských vodcov Slovenskej republiky