30/03/2021
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tym, że dzisiaj Bóg zabrał do siebie prezesa honorowego naszego Stowarzyszenia pana Tadeusza Załuckiego.
Pan Tadeusz był człowiekiem, który całe życie poświęcił rozwojowi Polonii Odessy, człowiekiem, który uczył nas, że “Bóg, honor, Ojczyzna” to nie tylko słowa, ale sens życia.
Pan Tadeusz Załucki był współtwórcą Związku Polaków na Ukrainie Oddziału im. A. Mickiewicza w Odessie oraz prezesem ponad 20 lat. Po złożeniu obowiązków prezesa, bez względu na zły stan zdrowia, pozostawał z nami - wspierał, konsultował i podtrzymywał i zawsze mówił prawdę, czego uczył nas wszystkich.
Dla nas Pan Tadeusz był bratem, wujkiem, dziadkiem, do którego zawsze można było zwrócić się i otrzymać wsparcie. Mógł znaleźć słowa dla wszystkich i podpowiedzieć wyjście z jakiejkolwiek sytuacji.
Niemożliwie krótko opisać wieloletnią działalność i zasługi Pana Tadeusza - on był wszędzie i robił wszystko. Zawdzięczamy jego niezmiernej energii i poświęceniu, wszystkiemu, co dzisiaj mamy.
Za wieloletnie zaangażowanie na rzecz Polonii został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a także odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Jest to niezmierna strata dla całej Polonii nie tylko Odessy, ale i Ukrainy.
Pan Tadeusz odszedł od nas, ale na zawsze pozostanie w naszych sercach. Wierzymy, że i na Niebie nie pozostawi nas i będzie dbał o rodzimą Polonię.
W imieniu całego Związku Polaków na Ukrainie Oddział im A.Mickiewicza w Odessie składamy kondolencję rodzinie pana Tadeusza. Podzielamy Wasz ból utraty i wspólnie modlimy się o jego duszę.
Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci...