11/06/2026
Újra felállították a lelátókat a Szent Kereszt templom előtt, újra felszórták homokkal a teret. Elérkezett a firenzei foci pillanata.
Az egyik legrégebbi és legérdekesebb hagyomány Firenzében a történelmi foci (Calcio storico).
Az eredete a római korban keresendő, amikor a légionáriusok egy focihoz hasonló labdajátékkal (harpastum) szórakoztak a háborúskodások szüneteiben, hogy edzésben maradjanak.
A középkori Firenzében is rendeztek meccseket az utcákon és a tereken, s végül a reneszánsz korában válnak nagyon népszerűvé ezek a labdajátékok, a legendák szerint maga Lorenzo Medici, Il Magnifico is részt vett egy-két találkozón.
A mai esemény a leghíresebb meccsre emlékezik, amelyet 1530 február 17-én rendeztek a Szent Kereszt téren, miközben V. Károly császár seregei ostromolták a várost, hogy megdöntsék a firenzei köztársaságot és visszahelyezzék a hatalmukba az elűzött Medicieket.
Ezt követően kisebb nagyobb megszakításokkal minden évben megrendezték ezt az eseményt.
Mindig júniusban küzdenek egymás ellen a négy történelmi városrész csapatai: a Fehérek a Szent Lélek, a Pirosak a Santa Maria Novella, a Zöldek a Szent János és a Kékek a Szent Kereszt városrész képviseletében.
A torna három meccsből áll, a két elődöntőből és a döntőből. A döntő napja június 24-e, Keresztelő Szent János ünnepe, aki Firenze védőszentje.
A győztes jutalma egy Chianina fajta borjú és egy firenzei művész által festett palio, azaz zászló.
Az ellenfelek kisorsolása minden évben a Húsvét vasárnapi mise előtt a Dóm téren történik egy ünnepélyes szertartás keretében. Egy tasakba beleteszik a négy különböző színű márványgolyót, amelyek a négy városrészt jelképezik, s Firenze püspöke egymás után kihúzza a golyókat a tasakból. Így kiderül melyik két-két csapat fogja játszani a két elődöntőt.
Hogyan zajlik a játék?
Igazából egy vérig menő küzdelem az egész. A cél a labda eljuttatása az ellenfél térfelének a végére. A játék közben nagy kupacokban hemperegnek a küzdő felek a földön, több sebből vérezve csépelik egymást az ellenfelek. A modern foci, a rugby és a birkózás egy sajátos egyvelege.
A csapatokban 27-27 játékos harcol, kézzel lábbal lehet érinteni a labdát, szinte minden megengedett. A csatárok feladata eljuttatni a labdát a tér rövidebbik felén kialakított hálóba, a védők minden eszközzel megpróbálják ezt megakadályozni. A többi csapattag pedig látszólag tudomást sem véve arról, hogy mi folyik körülötte egymással birkózgat a pálya maradék részén.
A főbíró és a 8 darab!!! segítője kétségbeesetten próbál rendet tartani, általában sikertelenül. Egy találkozó 50 perces.
A focisták színes történelmi öltözékben, bő bugyogóban és trikóban játszanak, amely a meccsek végére foszlányokban lóg le róluk.
A meccseket egy érdekes, színes, harsonák hangjától és dobpergéstől kísért hosszú menet vezeti be, amely kb egy órával korábban indul el a Santa Maria Novella templom elől, s a belvároson végigkígyózva érkezik a helyszínre.
A játéktér két egyenlő térfélre oszlik, s a tér két rövidebbik végére egy hálót szerelnek a fapalánk fölé. Ide kell eljuttatni a labdát, gólt rúgni.
Június elején egy vastag homokréteget hordanak a Szent Kereszt templom terére, s megépítik a lelátókat is a nézők számára.
A meccs kezdetét egy ágyúlövés jelzi, s minden egyes gólt is ágyúlövés követ. A játékmester bedobja a labdát a felezővonalról a focisták közé, s aki kapja marja alapon az erősebbik kezdheti a küzdelmet.
Már az első pillanatokban kialakulnak az első „embergombócok”, egymásba kapaszkodva fetrengenek a földön a focisták. Minden gólnál térfelet váltanak a csapatok. Nincsen lehetőség cserére, ha valaki megsérül, ami elég megszokott esemény, a csapatában eggyel kevesebben maradnak.
A történelem során jó néhány baleset is előfordult. 2017-ben például felfüggesztették az egyik elődöntőt, mert a vesztésre álló csapat játékosai megtámadták a bírót. A rendőrségnek kellett beavatkozni a helyszínen, csak nekik sikerült szétválasztani a küzdő feleket, s végül felfüggesztették a meccset.
2019-ben pedig az egyik játékos kórházban kötött ki törött vállcsonttal és néhány megrepedt bordával. Húsz perccel a meccs vége előtt teperték le a földre az ellenfelek, ekkor sérült meg, de ennek ellenére hősiesen folytatta a küzdelmet, míg végül a meccs végén összeesett és kórházba vitték.
A sorozatos incidensek következtében 2018-ban megpróbálták finomítani a focit néhány alapvető szabály bevezetésével. Attól kezdve tilos a fejre és a nyakra mért ütés, a tarkón rúgás, a hátulról támadás hastól felfelé. Ezek korábban teljesen szabályos manővereknek számítottak.